Privátní správa majetku - Wealth Advisors

Aktuálně vydražený obraz od malířky Toyen za rekordních 66 mil. Kč ukazuje, že nervozita z inflace zásadně roste. Dočkáme se dalších rekordů

Obraz „Cirkus“ malířky Toyen se na víkendové aukci v pražském Mánesu prodal na sále za 65,75 milionu korun. I s aukční přirážkou, která činí 21 procent, nový majitel za dílo zaplatí 79,56 milionu korun. S naším expertem Patrikem Šimonem, který působí na trhu s investicemi do umění 30 let, proto přinášíme krátký aktuální rozhovor. V něm nám Patrik přiblíží, co takový výsledek vypovídá o současné situaci na trhu a zda je takový vývoj zdravý.

Jak vnímáte samotný prodej obrazu od Toyen?

Prodej obrazů českých autorů nad 20 milionů korun je vždy událostí a je třeba za tím vidět symptomy rostoucího trhu a zájem bohatých sběratelů o špičkovou kvalitu, která má své limity. Zároveň tím rekordní výsledek ukazuje, že existují oprávněné obavy z rostoucí inflace. Takže jde o dvojí růst: do nebe, ale i do pekel.

Jde o dvojí růst: do nebe, ale i do pekel.

Je téměř 80 mil. Kč za dílo „zdravou cenou“? Má dílo investiční potenciál, nebo jde "jenom" o zamilovaného sběratele, který na tento investiční potenciál nehledí?

Zdravá cena? Jak pro koho. Otázkou zůstává, zda by Toyen našla v této finanční kategorii třeba zahraničního kupce. Za tyto peníze je možné získat skvělé akvizice celosvětově likvidních autorů. Zdali je to zdravá cena, ukáže čas. Toyen na rozdíl od Kupky nemá prvenství v průkopnictví abstrakce a její dílo až na pár výjimek nenajdeme ve světových sbírkách umění.

Co říká tato rekordní aukce o trhu?

Celý trh zažívá turbulentní období zájmu klientů. Dá se říct, že vše nějak vybočuje z řady a zároveň se pomalu zvyšují hodnoty, které se budují dlouhá desetiletí.

Nekupuje se umění, ale jména. Na to však kupci přijdou až ve chvílích, kdy své poklady budou muset znovu prodat.

Zmíněná aukce byla odrazem živého a autentického zájmu sběratelů i investorů o nové příležitosti. Úsměvné jsou přemrštěné výsledky průměrných skic Františka Kupky, ale u tohoto autora všichni vnímají jakési magické fluidum. Nekupuje se umění, ale jména. Na to však kupci přijdou až ve chvílích, kdy své poklady budou muset znovu prodat.

Budou se tento rok prodávat i nadále v České republice takto drahá díla, nebo je to jenom jednorázové vybočení z řady?

V této sezóně nás čekají ještě dvě velké aukce a nepochybuji o tom, že se dočkáme dalších rekordů. V květnu se bude nabízet k prodeji surrealistická Toyen, ale ta podle mne bude kulminovat v nižších řádech desítek milionů korun.

Každopádně, abyste ochránili své peníze, není potřeba pro začátek mířit na díla tak vysokých hodnot. V příštím článku na našem blogu vám ukážeme, jak s investicemi do umění začít.

Previous Post Next Post

Téma Vás zaujalo a jste zvědaví na další článek?

Zvažujete teď investice do umění a nechce se Vám čekat na další články?

Napište nám na info@wealthadvisors.cz nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 224 233 713, rádi Vás provedeme.