Privátní správa majetku - Wealth Advisors

Inflace a jak si udělat pohodu

Téma inflace začalo nyní plnit stránky médií a stal se z ní další spolehlivý strašák. Také proto dostáváme v posledních týdnech nejen od našich klientů otázky: může padnout měna, může přijít hyperinflace, jak současná inflace dopadne na můj majetek? Díky tomu jsme si uvědomili, že málokdo inflaci respektuje jako přirozený jev, rozumí jí, a tím pádem je na inflaci připravený. Pojďme se tedy podívat, co se nyní děje, mohlo by se dít a jak si udělat pohodu, i když za okny „zuří“ inflace.

V první řadě je potřeba říci, respektive napsat, že i když nedisponujeme křišťálovou věšteckou koulí, pravděpodobně nenastane žádná finanční apokalypsa a extrémní scénáře nejsou na pořadu dne. Podle nás tak daleko nejsme, jde o přirozený výkyv a podobných situací nás za našich životů ještě pár čeká.

Sazby jako sen, k tomu spoustu dárečků

Za současným stavem pochopitelně stojí obrovské kvantum vytištěných peněz, nizoučké úrokové sazby pro fyzické osoby i firmy, vyšponovaná chuť utrácet a investovat. Ještě nedávno jste si mohli jako firma půjčit s úrokem 1 až 2 %, to je jako sen.

Tento stav není bezdůvodný, ekonomika během protivládních opatření stála a každá vláda na světě se snaží zařadit co nejvyšší rychlostní stupeň v utrácení obyvatelstva a běhu ekonomiky. Naše vláda navíc ještě v rámci „předvolebních dárečků“ rozdala spoustu peněz navíc, takže objem peněz v oběhu, a tedy poptávku, zvýšila ještě více.  

Za rok z miliónu 60 tisíc

Vedle rozdávání peněz se politická garnitura naproti tomu snaží maskovat, že si za své peníze koupíte čím dál méně. Dovolujeme si tvrdit, stejně jako někteří naši kolegové z ekonomické branže, že inflace je vyšší než ta, kterou udává oficiálně ve svých zprávách ČSÚ. Ze spotřebního koše totiž vypadly položky, jejichž cena šla v posledních letech zásadně nahoru a jsou nedílnou součástí našich životů, tedy například nemovitosti.

Zkrátka, k proklamované výši inflace si můžete s klidem přičíst další dva procentní body. Pokud by tedy inflace činila čtyři procentní body, jsme reálně na šesti, a to už není zrovna málo. Z miliónu 60 tisíc za rok na kupní síle je pryč. Přitom taková čísla doposud většinu lidí zase tak moc nevzrušovala.

Šarvátky jako dobrý signál

V čem je potřeba naopak českým politikům dát za pravdu je to, že díky jejich prozatímnímu nepřijetí eura máme jako Česká republika nástroj, který umožňuje s inflací i přes silné vlivy ze zahraničí alespoň něco dělat.

Kvitujeme také současné šarvátky mezi ČNB a vedoucími politiky, protože to je podle nás jednoznačný signál, že ČNB jde směrem, který je apolitický a v zájmu české ekonomiky. Přes zásahy ČNB je ale zjevné, že si tu s námi vyšší inflace ještě chvíli pobude a s největší pravděpodobností zasáhne krátkodobě naprosto všechna finanční aktiva. Na světě je totiž spousta spekulantů, ale i celých ekonomik, pro které je nedostatek čehokoliv a vysoké ceny báječnou příležitostí vydělat hodně peněz.

Pojďme si zapanikařit

Pokud tedy před inflací není úniku, jak si zachovat chladnou hlavu a celý majetek? Předpokládáme přitom, že inflace narovnává v ekonomice současný neudržitelný stav, je přirozeným jevem, a proto současné tempo inflace ve střednědobém až dlouhodobém horizontu zvolní. A že v ideálním případě bude výše inflace stejná jako úrokové sazby na bankovních vkladech.

Řešení předchází cvičení, které děláme s našimi klienty. Patří tam mimo jiné i otázka, jak by se cítili, kdyby jim tržní situace během pár dní snížila stav investic o desetinu, třetinu či polovinu nebo by přišli o stejné množství celkového majetku. O kolik by teoreticky přišli? O dva milióny, dvacet nebo dvě stě miliónů? A jak dlouho takové peníze vydělávali a kolik je to stálo úsilí a nervů? Pokud si totiž kdokoliv jenom připustí možnost, která je běžně vůbec nenapadne, prožije si, co dělá inflace či jakákoliv změna na kapitálových trzích s psychikou. Psychikou každého zdravého člověka.

Dvě strany stejné mince

Problém každé krize totiž není nejčastěji v samotném jevu, ale v chování stáda. Strach totiž kosí všechno. Spousta investorů bez dlouhodobých zkušeností, kteří jsou omámení lehkými výnosy za poslední roky, není vůbec připravena na špatné scénáře. A to je cílem zmíněného cvičení. Co budeme dělat, když inflace naroste o x procent a kdy naopak vystoupíme z investice, která nám pohádkově vydělává, aby to bylo včas?

To jsou totiž dvě strany stejné mince. Velké emoce. Akorát různými směry. A my chceme jít středem. Dlouhodobě zhodnocovat majetek klienta, ale zároveň jej ochránit. A k tomu je potřeba si modelové situace prožít, mít dobrý dlouhodobý majetkový a investiční plán a držet se jej, protože se bavíme o maratónu na celý život, kdy jedna bitva válku rozhodně nevyhrává.

Krize jinýma očima

Nepřestává nás překvapovat, jak častá je to reálná skutečnost, ale lidé v naší zemi mají na svých bankovních účtech přes 2 biliony korun. Tyto peníze trpí dopadem inflace ze všech nejvíc. Samozřejmě společně s hotovými penězi doma „pod polštářem“.

Proto se i my inspirujeme od jedinců s vysokou hodnotou čistého jmění (tzv. HNWI), kteří mají v průměru okolo 30 % svého investičního majetku v akciích, 23 % v dluhopisech a 20 % v hotovostních bankovních nástrojích. 17 % pak v investičních nemovitostech a 10 % v alternativách jako jsou například drahé kovy, umění, veteráni a další.

Tímto přístupem ke správě svého majetku maximalizují jeho ochranu, růst jeho hodnoty a také jeho reálnou hodnotu očištěnou o inflaci. Oproti penězům na běžných účtech, kdy jste vydáni na milost a nemilost, je toto rozložení cestou, kdy se na krize můžete začít koukat zcela jinýma očima. Pokud si tedy předtím cvičně zapanikaříte, budete mít dlouhodobý plán a hlavně zvládnete své emoce a budete se svého plánu držet.

Wealth manažer Radek Šiller, WealthAdvisors

Previous Post Next Post

Téma Vás zaujalo a jste zvědaví na další článek?

> Chcete ochránit své investice a nechce se Vám čekat na další články?

Napište nám na info@wealthadvisors.cz nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 224 233 713, rádi Vás provedeme.