Privátní správa majetku - Wealth Advisors

Investice do umění: jednohubky, které byste neměli minout

Pokud jste si již přečetli naše předchozí články o tom, proč, jak a s kým investovat do umění a zjistili jste, že vám taková investice dává smysl, neměli byste minout pár následujících informačních jednohubek. Ty nám sice nezapadly do žádného z minulých článků, to ale neznamená, že byste o ně měli přijít. Díky nim totiž budete mnohem lépe vybaveni na cestu do světa investic s uměním, ale možná také zjistíte, že takový výlet může mít příjemné dopady i na váš osobní život.

Počkejte 10 let

Začínáte? Doporučujeme ideálně investici do dvou až pěti uměleckých děl po zhruba 100 tisících korunách.

Pokud nyní koupíte do své sbírky současného autora, což je podle nás v této době nejlepší investice, raději nečekejte, že se vám tato investice zhodnotí dříve jak za 10 až 20 let. I když stát se dnes může úplně cokoliv.

Začínáte? Doporučujeme ideálně investici do dvou až pěti uměleckých děl po zhruba 100 tisících korunách.

Celkový podíl investic do alternativ jako je umění, cenné kovy, známky nebo unikátní historické vozy, činí u našich klientů zhruba 10% podíl v celém jejich investičním portfoliu. Podle nás jde o prověřený a zdravý poměr k ostatním investičním nástrojům.

Mistr za milión

Dva roky zpětně stál obraz od Karla Gotta 350 tisíc korun, dnes má hodnotu přes 1 milión korun. To víme jistě, protože jeden z našich klientů nás požádal před dvěma lety o koupi tohoto obrazu. Hledání zajímavých kousků proto nechte na nás, ale nebojte se i sami poohlédnout po překvapivých pokladech.

Jeden z našich dalších klientů nás požádal o ohodnocení obrazu po babičce, který mu visel roky na stěně s tím, že hodnota obrazu bude podle jeho názoru maximálně 20 tisíc korun. Náš odborník na umění obraz ocenil a prodal za 200 tisíc korun.

Možná i vám doma visí na stěně obraz, jehož hodnota vás může příjemně překvapit.

Možná i vám doma visí na stěně obraz, jehož hodnota vás může příjemně překvapit. Pokud chcete znát tajenku vašeho obrazu, ozvěte se nám, odpověď budete znát do 48 hodin.

Sbírku může potopit, ale také zhodnotit

Jestli vám zájem o umění vydrží, nezáleží překvapivě jenom na vás, ale také na vaší partnerce či manželce. Z naší zkušenosti víme, že ženy často rozhodují o tom, co bude viset v obýváku. Pokud o tom trošku přemýšlíte, je tedy dobré vaši partnerku do tohoto světa také pozvat. Předejdete tak budoucí vyhrocené situaci a především se vaše sbírka může stát hodnotnější. Ženy totiž nemají jen odlišný vkus, ale také často fantastický cit pro umění. Samozřejmě, pokud víte, že se s vaší ženou vůbec neshodnete a výběr díla by byl pouze lítým bojem o to, kdo má pravdu, je pochopitelně výhodnější, aby o vaší sbírce vůbec nevěděla.

Jaké tričko máš nejraději a proč?

Umění není jenom investiční komodita, ale stejně jako v případě nástupnictví může být i skvělým mostem k vašim dětem, pokud jsou již trošku starší. Díky společným výletům do světa umění zjistíte, jaký mají vaše děti vkus a jak přemýšlejí o světě, nehledě na to, že s nimi strávíte čas.

Díky společným výletům do světa umění zjistíte, jaký mají vaše děti vkus a jak přemýšlejí o světě.

Pokud si nedokážete představit, že by je to zajímalo, zeptejte se jich, jaká počítačová hra se jim teď líbí a proč, jaká ilustrace v knížce nebo jaké tričko či šaty mají nejraději. Může to být skvělý most k tomu, že s vámi začnou jednou sdílet i vášeň pro krásu v umění.

Wealth manažeři Radek Šiller, Vítězslav Křížek a Patrik Šimon, expert na umění, Wealth Advisors

Previous Post Next Post

Téma Vás zaujalo a jste zvědaví na další článek?

Zadejte sem prosím Váš email a o dalším článku budete vědět hned, jakmile ho zveřejníme.

Zvažujete teď investice do umění a nechce se Vám čekat na další články?

Napište nám na info@wealthadvisors.cz nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 224 233 713, rádi Vás provedeme.