Privátní správa majetku - Wealth Advisors

Investice do umění: raději desítky tisíc korun do neobjevených českých autorů než miliony do mainstreamu

Mysleli jste si, že investice do uměleckých děl musí dosahovat stovek milionů korun? Média nám takový obrázek předkládají. A že je to disciplína jenom pro pár vyvolených a pokud se do toho pustíte vy, okamžitě se spálíte? Přinášíme zkušenosti a tipy, abyste si investice do umění zamilovali i vy.

Praxe je taková, že pokud je pro vás možné uvolnit z vlastního rozpočtu nebo z vlastních úspor desetitisíce až statisíce korun, můžete si pohodlně sáhnout na vlastní sbírku umění, která vám bude dělat radost a zároveň bude sloužit jako nadčasový uchovatel hodnoty. Milion korun už vám zajistí sbírku se skvělým investičním potenciálem, do které se vejdou dvě až tři umělecká díla. Spousta našich klientů začala právě tak.

Pro co bije vaše srdce

99 % lidí se v oblasti umění nepohybuje denně, takže je samozřejmě dost velká šance se spálit, pokud nevíte, na co dát pozor. V první řadě je potřeba se porozhlédnout, co je vašemu srdci blízké. Abstrakce, krajiny, grafiky, designové kousky? Máte radši modernu, nebo staré mistry?

99 % lidí se v oblasti umění nepohybuje denně, takže je samozřejmě dost velká šance se spálit, pokud nevíte, na co dát pozor.

Další klíčovou otázkou pro vznik sbírky, ze které se budete těšit, je účel, k jakému bude sbírka sloužit. Má “jenom” zkrášlit zdi domova či kanceláře, nebo má být hlavně investičním nástrojem, kterým vyzrajete na inflaci? Chcete si objevování užít, nebo si jste naopak jisti, že to není nic pro vás?

Pokud je alespoň trochu jasné zadání, nastává úžasné období, které odborníci nazývají “ponor”. Jedna věc je vytyčení směru, druhá pak objevování rozličných autorů a jejich prací v různých obdobích jejich života. Odborníci na umění si ponor umí užít, protože trh s uměním je disciplína, kde se stále učíte a nikdy se nepřestanete podivovat.

Současné české umění je podhodnocené

Třetím krokem je samotný nákup děl. Nejde o to koupit dvě či tři top díla nedozírné hodnoty. Pokud totiž půjdete touto cestou, je pravděpodobné, že hodnota děl nepůjde už příliš nahoru, protože jejich investiční potenciál se vyčerpal. To platí zvláště u děl od světových autorů.

Zahraniční trh s uměním je obrovský, pohybuje se na něm spousta zkušených znalců a obchodníků a ty největší autorské hvězdy září jasně, čemuž odpovídá cena. Koupit draze ale umí každý.

Koupit draze ale umí každý. Mnohem zajímavější je objevovat a dávat důvěru českým autorům, jejichž čas teprve přijde.

Mnohem zajímavější je objevovat a dávat důvěru českým autorům, jejichž čas teprve přijde. Proto určitě doporučujeme v případě děl pořizovaných za účelem zhodnocení investiční horizont 10 až 20 let. Pokud sníte o dílech od Jana Zrzavého či Františka Kupky, bude třeba vynaložit od 20 do 100 milionů korun, ale na kresby a grafiky umělců z 60. let, jako je Mikuláš Medek či Vladimír Boudník, vám budou stačit desítky či stovky tisíc.

Kvalitní umělci podpory nezneužijí

Pokud podpoříte současné české umělce, je skvělým benefitem fakt, že se s autory můžete osobně poznat, nakouknout do jejich ateliéru a nákupem děl je podpořit. Z naší zkušenosti navíc můžeme říci, že u těch opravdu kvalitních tvůrců platí to, že podporu svých donátorů nezneužívají.

Ať už bude vaše sbírka spojovat staré mistry či československou modernu, měla by mít příběh a kontext.

Pokud jste dočetli až sem, máme pro vás poslední dva tipy. Ať už bude vaše sbírka spojovat staré mistry či československou modernu, měla by mít příběh a kontext. Dostáváme se k tématu dalšího článku, protože s kontextem by vám měli pomoci odborníci. Jak poznat odborníka? Má mít odborník poslední slovo? A může váš odborník sbírat to, co vy? I to se dozvíte v příštím článku.

Wealth manažeři Radek Šiller, Vítězslav Křížek a Patrik Šimon, expert na umění, Wealth Advisors.

Previous Post Next Post

Téma Vás zaujalo a jste zvědaví na další článek?

Zadejte sem prosím Váš email a o dalším článku budete vědět hned, jakmile ho zveřejníme.

Zvažujete investice do umění a nechce se Vám čekat na další články?

Napište nám na info@wealthadvisors.cz nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 224 233 713, rádi Vás provedeme.