Privátní správa majetku - Wealth Advisors

Jak najít parťáka na investice do umění? Má fenomenální odborné i ekonomické znalosti. Nebojí se rizik, protože čas rizika likviduje.

V minulých článcích jsme upozornili na fakt, že svět s investicemi do umění v současné době i díky pandemii a krokům vlád na poli finanční politiky raketově roste. Přitahuje tak spoustu nových kupců, ale i prodejců a odborníků různých motivací a tedy i kvalit. Proto se dnes podíváme na to, jak najít svého průvodce světem umění a naopak odhalit „odborníka“ na umění, od kterého byste se měli držet dál.

Umělecká díla jsou jako děti

Odborník na umění není, nebo by neměl být, jenom člověk, který vám doporučí nebo zprostředkuje prodej uměleckého díla. Umělecká díla, ať už jde o obrazy, sochy či známky, jsou jako děti. Je třeba se o ně dobře starat. Pokud jste investicemi do umění zcela nepolíbení, možná vás překvapí, že odborník na investice do umění by měl být schopen především zajistit komplexní rešerši o díle. To znamená, jak si dílo momentálně stojí na trhu uměním, jaké má vyhlídky a v jakém časovém horizontu bude vhodné jej opět vrátit do oběhu.

Samozřejmostí by mělo být zajištění vhodné prezentace, která spočívá ve vyjednávání zápůjček na výstavy, řízenou publicitu, konzultace zabezpečení, konzervování díla či restaurování (pokud to dílo vyžaduje) a v neposlední řadě výběr atraktivních šatů, čímž je myšleno rámování díla. To všechno s přihlédnutím k tomu, v jakém interiéru má dílo zdobit příbytek klienta. Vhodná barevnost stěn či nasvícení totiž mění zcela zásadně pohled na obrazy. Expert také odbornou analýzou šetří peníze klientovi především tím, že se ve své práci vyvaruje nákupu falz a s tím spojených nepříjemných právních následků.

Vhodná barevnost stěn či nasvícení totiž mění zcela zásadně pohled na obrazy.

Jde tedy o poměrně velký balíček služeb, který každému uměleckému dílu tvoří budoucí cenu a jde také o naprostý základ servisu odborníka, kterému je možné důvěřovat. V této souvislosti je dobré zmínit, že začínajícím sběratelům umění doporučujeme, aby neutráceli peníze za podezřele levná a nekvalitní díla z nepříliš důvěryhodných zdrojů, protože opravdové zhodnocení nastává synergií znalostí, odvahy dobře riskovat a kupovat srdcem.

Nejlepší investice je ta, na kterou nemáte

Vzhledem k tomu, že svět umění nabízí harmonii emocí a rozumu, měl by takový být i odborník, kterého hledáte. Měl by mít přímou zkušenost s obchodem s uměním. To znamená, měl by sám nakupovat a sbírat, protože jen lidé, kteří si sáhli na skutečně velké peníze a jejich rotaci, mají předpoklady k tomu vyvarovat se zbytečných rizik. Pro profesionála nakupovat za cizí je stejné jako by utrácel svoje vlastní peníze. S rozvahou, ale zároveň velkoryse. Ten kdo se příliš bojí, nemůže koupit nikdy nic zásadního a naopak.

Pro profesionála nakupovat za cizí je stejné jako by utrácel svoje vlastní peníze.

Ale jak poznat skutečného experta se srdcem na správném místě? Silný signál, že jde o dobrou volbu je to, že jde o renesančního člověka, který bude vybočovat z řady a pravděpodobně vás v dobrém poučí, že o dnešní svět umění je větší zájem hlavně proto, že se měníme jako lidstvo a že nejlepší a v budoucnu nejlikvidnější investice do umění je ta, na kterou zrovna nemáte, protože ty nejlepší nákupy vás přesahují. To ovšem nevylučuje i výhodné nákupy, které jsou správně načasované.

Dobrý poradce vám také odhalí řadu tajemství o obchodu s uměním z jeho zákulisí. Bude s vámi mluvit otevřeně a zodpoví všechny otázky, které se týkají tématu. Provede vás snadno turbulentním trhem, protože rozumí současné nabídce, má správné kontakty k těm, kteří díla prodávají i k těm, kteří je kupují. Zná zároveň dobře soukromé sbírky, jejich silná místa i slabiny, dovede vyjednávat a připravit půdu pro dobrý obchod. Někdy je to vyjednávání na delší čas, jindy je třeba se rozhodnout rychle, protože u exponovaných děl české avantgardy i starých mistrů je nutné reagovat rychle.

Chce mít poslední slovo

Poslední znak, ke kterému je dobré přihlédnout při výběru odborníka na umění je to, že bude chtít mít poslední slovo. Investice do umění je hledání kompromisu mezi nadšením a rozumem a jak jsme zmínili, nejlepší investice jsou ty, které vás přesahují a na něž zdánlivě nemáte. Spíš mentálně než finančně. Znalec by tedy klientovi měl poskytnout velký prostor pro nadšení, ale měl by mít poslední slovo, pokud má mít odpovědnost za dlouhodobé zhodnocování sbírky.

A na závěr krátký tip, který vás může přiblížit k nalezení vašeho průvodce světem umění. Umělecká díla kupuje skutečný odborník výhradně přímo, bez prostředníků, za svůj kapitál, protože dílům věří, ztotožňuje se s nimi a má dostatečný finanční polštář na to, aby dokázal svá rizika rozložit. Přesně to ostatně nabízí i svým klientům. Rizika bere na sebe, protože vybraným uměleckým pokladům a svým znalostem věří.

Wealth manažeři Radek Šiller, Vítězslav Křížek a Patrik Šimon, expert na umění, Wealth Advisors

Previous Post Next Post

Téma Vás zaujalo a jste zvědaví na další článek?

Zadejte sem prosím Váš email a o dalším článku budete vědět hned, jakmile ho zveřejníme.

Zvažujete teď investice do umění a nechce se Vám čekat na další články?

Napište nám na info@wealthadvisors.cz nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 224 233 713, rádi Vás provedeme.