Privátní správa majetku - Wealth Advisors

Jak se movití lidé dobrovolně připravují o peníze? Neznalostí, nesprávným nastavením motivace i slepou vírou v exkluzivitu

V dnešním článku se podíváme na to, jak se movití lidé dobrovolně připravují o peníze. Že to není možné? Posuďte sami.

Netuší, jak jejich peníze pracují

Setkali jsme se v praxi už mnohokrát s tím, že spousta movitých lidí vůbec netuší, jak jejich peníze, svěřené odborníkovi, pracují. Movití lidé tím přicházejí nejen o možný profit či zdravé rozložení rizika, ale především o možnost svobodně se rozhodnout. Důsledky svého rozhodnutí, které vlastně neudělali, cítí až v okamžiku, kdy se určitému finančnímu instrumentu přestane dařit.

V této souvislosti je třeba říci, že z každého stohu finančních výpisů je možné vydestilovat tabulku o pár řádcích, která jasně zodpoví otázky: kolik financí jsem investoval, jaký je aktuální stav a jaký je roční výnos? Ano, není to jednoduché a stojí to čas, protože výpisy jsou často nesrozumitelné a vedené v různých jazycích, písmenka ultra maličká a občas je realita i maskována. Ale jde to.

Nemusíte totiž být experti na investice, abyste pochopili jednoduchou a zcela transparentní finanční rozvahu. Pokud ji tedy dostanete.

Byli jsme už několikrát svědky údivu potenciálního klienta, když jsme mu ukázali tuto jednoduchou tabulku, která vypovídala o tom, jak pracují jeho peníze. V jednom případě se potenciální klient podivoval tomu, o jak slepou střelbu na terč se jednalo, pokud šlo o výběr finančního nástroje, který měl zhodnotit jeho prostředky. Pokud by chápal, co jeho peníze budou dělat, určitě by se pro něj nerozhodl.

Proto doporučujeme: dávejte peníze pouze tam, kde rozumíte tomu, co dělají. Pokud to nevíte, zeptejte se. Pokud to nechápete, zeptejte se znovu. Pokud ani tentokrát nedostanete srozumitelnou odpověď, něco není v pořádku. Nemusíte totiž být experti na investice, abyste pochopili jednoduchou a zcela transparentní finanční rozvahu. Pokud ji tedy dostanete.

Nemotivují svého správce majetku

V naší praxi jsme také zjistili, že movití lidé netuší, kolik platí svým správcům majetku. Protože je to nezajímá nebo je taková odměna skryta v podobě poplatků a provizí. Důsledkem toho je, že správce majetku není motivován přinést nejlepší výsledek pro klienta, protože na něj není vyvíjen žádný tlak například v podobě odměny z dosaženého zisku.

Podle nás je mnohem jednodušší a efektivnější platit správci majetku transparentní přímou odměnu. Klient si dokáže zhodnotit, zda se mu odborník „vyplatí“ a správce majetku je zase dobře motivovaný odvést co nejlepší výsledek pro klienta.

Věří, že je nabídka exkluzivní

Je to poměrně častá technika, jak ukolébat klienta, který disponuje penězi na investování. Exkluzivní investice. Bohužel musíme říci, že ne vždy se jedná opravdu o exkluzivní investici. Několikrát se nám stalo, že jsme vyvedli potenciálního klienta z omylu, že finanční nástroj, který mu byl doporučen, je skutečně exkluzivní.

Nefér se nám jeví především to, že byl takový běžný instrument prodáván jako exkluzivní mnohem dráž než v neexkluzivní verzi.

Většinou šlo o běžný finanční instrument, který byl zcela volně k dispozici komukoliv. Efektu exkluzivity bylo docíleno tím, že byl nabízen jako exkluzivní a také vysokým vstupním vkladem v řádu vyšších jednotek milionů korun. Nefér se nám jeví především to, že byl takový běžný instrument prodáván jako exkluzivní mnohem dráž než v neexkluzivní verzi.

Stejně jako v jiných byznysech, jakmile získáte exkluzivní nabídku s nastaveným minimálním vkladem, zbystřete a raději si i u jiného odborníka ověřte, zda se skutečně jedná o výjimečnou investici. Jinak totiž draze zaplatíte za něco, co můžete dostat jinde levněji.

Wealth manažer Radek Šiller, WealthAdvisors

Previous Post Next Post

Téma Vás zaujalo a jste zvědaví na další článek?

Zadejte sem prosím Váš email a o dalším článku budete vědět hned, jakmile ho zveřejníme.

Zvažujete investice a nechce se Vám čekat na další články?

Napište nám na info@wealthadvisors.cz nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 224 233 713, rádi Vás provedeme