Privátní správa majetku - Wealth Advisors

Nástupnictví ve firmách ukáže rodinné vztahy v úplné nahotě, bolet to ale nemusí

„Jsem už unavenej a chci mít klid.“ To je věta, kterou v posledních měsících čím dál častěji slyšíme od podnikatelů, kteří své firmy založili po revoluci a nyní přemítají nad tím, jestli není ten správný čas už dospělou a velkou firmu prodat nebo předat dětem. Shrnuli jsme naše zkušenosti s předáváním firem do několika článků. A tady je první z nich.

Myšlenky na předání otěží ve firmě jsou zcela pochopitelnou touhou, protože zakladatelé bojují za svoji firmu často desítky let, prošli si spoustou krizí a denně jsou pod velkým tlakem. Současná pandemie navíc takové uvažování urychlila. Vedle tvrdé konkurence, nutnosti inovací a vysoké efektivity za současného zachování pracovních míst jde totiž o další obrovský tlak, kterému musí zakladatelé čelit.

Nebudou mi lidé po prodeji závidět? A vydržím to doma se ženou? To je jen několik málo z mnoha myšlenek, které se v hlavě honí zakladatelům firem.

Jak to mám udělat, abych firmu neprodal špatně nebo za málo? Co udělat s tolika penězi? A co budu vůbec dělat, když nebudu muset ráno vstávat? Jak to zařídit, abych spravedlivě podělil děti? A bude moje dítě schopné vést firmu? Nebudou mi lidé po prodeji závidět? A vydržím to doma se ženou? To je jen několik málo z mnoha myšlenek, které probíhají hlavou zakladatelům firem, pokud se dotknou takového tématu úplně na začátku.

Sice vyčerpávající, ale stále bezpečné

Ačkoliv jsou takové myšlenky pro většinu běžně vydělávajících lidí jako z jiné galaxie, pro zakladatele firem, které hodně vyrostly, jsou to otázky naprosto legitimní. Předání firmy ve věku 55+ je totiž zcela zásadní životní krok. Směle se dá přirovnat k  situaci, kdy vaše jediné a milované dítě opustí společnou domácnost. Zakladatelům se totiž po předání či prodeji firmy naprosto převrátí životní rytmus, který byl sice často vyčerpávající, nicméně stále šlo o bezpečnou cestu – známou a vlastně i jistou.

Ahoj rodino, jsem doma!

Předání firmy ale nepředstavuje zátěž jen pro zakladatele, stejně to platí pro jeho blízké. Zásadní změna je to pro partnerky zakladatelů, stejně jako pro jejich děti, ať už jsou ve firmě zaangažovaní nebo ne. Proces prodeje či předání tak vrhne světlo na spoustu starých vztahových problémů v rodině. Ať už jde o vztah se ženou, s dětmi, ale také s partnery dětí, či o vztahy mezi sourozenci.

Běžně se setkáváme i se situacemi, kdy členové rodiny neunesou rozdělení rolí či majetku tak, jak se pro ně rozhodl zakladatel firmy.

Běžně se setkáváme i se situacemi, kdy členové rodiny neunesou rozdělení rolí či majetku tak, jak se pro ně rozhodl zakladatel firmy. V ojedinělých případech se dokonce stalo, že to byl důvod, aby spolu členové rodiny několik let nemluvili a podávali na sebe žaloby.

Jak je vidět, téma nástupnictví má mnoho zajímavých zákoutí. Proto se v dalších článcích podíváme například na to, jak se vyhnout těm největším minám v procesu předávání, jak motivovat své dítě, aby zapadlo do firmy před předáním, jak použít firmu jako tmel, který rodinu sbližuje, nebo jak může být zakladatel prospěšný svým dětem po předání.

Radek Šiller a Vítězslav Křížek, Wealth Advisors

Next Post

Téma Vás zaujalo a jste zvědaví na další článek?

Zadejte sem prosím Váš email a o dalším článku budete vědět ihned, jakmile ho zveřejníme.

Zvažujete teď prodej firmy nebo nástupnictví a nechce se Vám čekat na další články?

Napište nám na info@wealthadvisors.cz nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 224 233 713, rádi Vás provedeme.