Privátní správa majetku - Wealth Advisors

NFT = nová finanční tekutost

Ohromné množství umění, které se na nás valí je příznačným momentem současné vizuální apokalypsy. Nejsme schopni rozlišit hranice, kde končí primitivní obrazový spam a začíná originální umělecké dílo. Podníceno rostoucím vlivem technologií, přichází módní trend pod značkou NFT. Co ta tři písmena znamenají? Jedná se o další moderní fenomén, který tentokrát nechrlí například data nezaměnitelných transakcí Bitcoinů, ale ve své podstatě kumuluje jedinečný sběratelský artikl všeho druhu.

NFTs si můžete vytvořit, prodat, koupit, ale vždy je možné jej proměnit v řadu jedniček a nul. Můžete se stát umělcem či vlastníkem virtuálního uměleckého díla, k němuž budete mít vlastnický klíč jen vy. Můžete ho sdílet, ale vaše ego bude poutáno k představě, že Botticelliho Primaveru, respektive její reprodukce z florentské galerie Uffizi, teď patří jenom vám. K originálu se dostanete maximálně jako návštěvník muzea, ale virtuální fotografie ve tvaru NFTs zobrazitelná v počítači či v mobilním telefonu bude jen vaše, pokud za ní muzeu zaplatíte patřičnou sumu.

NFT může být čímkoli: hudbou, textem, vizuálním uměním, fotografií, videem, spotem, jakýmkoli kreativním produktem ve virtuální podobě.

NFT může být čímkoli: hudbou, textem, vizuálním uměním, fotografií, videem, spotem, jakýmkoli kreativním produktem ve virtuální podobě. Má vlastnost nezaměnitelného a nezcizitelného vlastnictví zapsaného ve virtuálním katastru tzv. blockchainu, který potvrzuje, že jste jeho majitelem. Nabízet tyto produkty lze např. na „OpenSea,“ což je platforma (první a největší marketplace s NFT), kde lze dílo koupit za pevně stanovenou cenu nebo se účastnit dražby. Po nákupu v tomto moři vizuálního odpadu i krásy obdržíte navíc digitalizovaný certifikát.

Autorská práva u žijících umělců? Stále nejasné

Zajímavou se může jevit otázka, jak je to s autorskými právy. A to v případě, že zakoupíte od žijícího umělce originál materializovaného díla a převedete ho do NFT formy, kterou následně prodáte. Jste vlastníkem originálu, ale nikoli jeho originální digitální podoby? Musíte se s ním dohodnout nebo náleží obchodní potenciál jen vám? Je to sice právní otázka, nicméně velmi důležitá, protože tady se hovoří pouze o prodeji virtuálních artefaktů od umělců samotných, nikoli o prodeji jejich děl sběrateli, obchodníky a investory, kteří sami hmotné dílo převedou do virtuálního tokenu.

Zmíněná florentská galerie Uffizi má k Botticellimu vlastnická práva, protože autorská jsou již volná. Botticelli zemřel v roce 1510 a autorská práva chrání dílo obvykle 80 let po smrti autora, pak se stanou tzv. volná. Takže z tohoto hlediska jsou volná např. díla Clauda Moneta či Alfonse Muchy. Proto je vidíte skoro všude.

V příštím článku se podíváme na to, kolik NFT stojí a zda má cenu spálit původní umělecké dílo, aby se cena NFT vyšplhala výše.

Expert na umění Patrik Šimon, Wealth Advisors

Previous Post Next Post

Téma Vás zaujalo a jste zvědaví na další článek?

Zvažujete investice a nechce se Vám čekat na další články?

Napište nám na info@wealthadvisors.cz nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 224 233 713, rádi Vás provedeme.