Privátní správa majetku - Wealth Advisors

NFT = nová finanční tekutost - dokončení článku

V minulém článku jsme se společně podívali na nový fenomén NFT, v dokončení článku se dozvíte, co tvoří jeho cenu.

NFT je nepochybně módní záležitost. A takové módní hračky samozřejmě stojí nejvíc na začátku. Když byla vyrobena první psaná kniha, stála jako dům. Když se vyrobilo první auto na světě, let přes oceán, televize, mobilní telefon, let do vesmíru, byla to drahá záležitost, což zatím platí stále o letu do vesmíru. Postupně se všechno zlevňuje s přibývající produkcí. U uměleckých děl to sice neplatí, ale umělců je ohromné množství a ty všechny co dělají umění, ještě nemusíme považovat za umělce. Umění mohou dělat v tomto případě všichni, ale ne vše je umění.

První virtuálně prodaný artefakt ve světové aukční síni Christie´s dosáhl ceny 70 milionů dolarů, přičemž šlo o 7000 malých fotografií ze života umělce Beepleho.

A zde bude vždy záležet na příběhu. Takže první virtuálně prodaný artefakt ve světové aukční síni Christie´s dosáhl ceny 70 milionů dolarů, přičemž šlo o 7000 malých fotografií ze života umělce Beepleho. Hezky uloženo v pixelových jednotkách.

Spalme to, ať je to dražší

Některé aktivistické skupiny zakoupí originál, digitalizují ho, spálí a díky tomuto příběhu „naboostují“ cenu digitálního artefaktu tak, že se stane dražším než již zmizelý originál. Nebojíme se, že by se začala hromadně pálit umělecká díla a všechno se díky všemocné hysterii překlopilo do virtuality. I když v ní žijeme každý den.

Ti chytřejší (a možná méně emotivnější) budou neskutečně vydělávat na kumulaci vizuality a příběhů s ní spojených, protože NFT je nová finanční tekutost.

Tak jako s již knihtiskem nezanikla rukopisná kniha a s počítači tištěná, nezanikne ani kreativita a materializace umění. Potřeba odhlédnout od svítivých monitorů, plazem a hologramů ke skutečné Botticelliho renesanční krásce se stane luxusní podívanou chytrých a emotivně založených jedinců. Ti chytřejší (a možná méně emotivnější) budou ovšem neskutečně vydělávat na kumulaci vizuality a příběhů s ní spojených, protože NFT je nová finanční tekutost.

Expert na umění Patrik Šimon, Wealth Advisors

Previous Post Next Post

Téma Vás zaujalo a jste zvědaví na další článek?

Zvažujete investice a nechce se Vám čekat na další články?

Napište nám na info@wealthadvisors.cz nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 224 233 713, rádi Vás provedeme.