Privátní správa majetku - Wealth Advisors

O hledání, oťukávání a také o tom, proč má smysl využívat více správců financí

Je to hezký rituál, který s úctou a trpělivostí přijímáme. Někteří klienti si nás totiž „oťukávali“ několik let, než nám svěřili svůj první kapitál. Jde o velmi schopné a movité podnikatele či podnikatelky, kteří po prodeji úspěšných podniků disponují majetky ve stovkách miliónů korun a své peníze si velmi pečlivě hlídají. A i když jsou dnes s našimi službami spokojení, vůbec to nebrání tomu, aby využívali více správců financí. V dnešním článku se podíváme na to, proč dává smysl „oťukat“ si i jiného správce financí, jak by to mělo vypadat a zda je zdravé, aby majetek obhospodařovalo více správců.

Po prodeji firmy jsou úspěšní podnikatelé vhozeni do vod, na které je předem většinou nikdo nepřipraví. Pokud měli doposud své peníze u jedné či několika místních bank, stojí před problémem, kam najednou vysokou částku za prodej firmy „schovat“.

To tíží především podnikatele z menších a středních měst, protože pravděpodobnost, že se někdo z podnikatelova sousedství dozví, kolika penězi disponuje, je mnohem vyšší než ve velkých městech. Bankovní tajemství stojí samozřejmě na straně klientů, ale je zcela pochopitelné, že tito rentiéři nechtějí nic riskovat.

Pravděpodobnost, že se někdo z podnikatelova sousedství dozví, kolika penězi disponuje, je mnohem vyšší než ve velkých městech.

Druhou nečekanou nepříjemností po úspěšném prodeji podniku je to, že servis banky, která se o klienta do prodeje firmy dobře starala, nemusí jednoduše odpovídat potřebám klienta po prodeji firmy. Jeho peníze se totiž přes noc začaly chovat úplně jinak a vydělat si znovu stejnou částku je často nereálné.

Čím odvážnější, tím více správců

Z výše uvedených důvodů podle nás dává smysl po prodeji firmy, ale i během aktivního podnikání, vyzkoušet a otestovat dalšího správce majetku. Dostáváme se k již zmiňovanému rituálu movitých lidí, kteří berou jako samozřejmou součást svého životního stylu to, že „oťukávají“ nové správce majetku. Vědí totiž, že s velkým majetkem se pojí velká odpovědnost i hledání odborníků, kteří zajistí jejich financím ten aktuálně nejlepší servis. Jinak se majetek bude zmenšovat a celoživotní úsilí přijde vniveč.

Největší finanční ztráty totiž často musí „lepit“ rentiéři, kteří ze setrvačnosti zůstávají u stejné banky i po prodeji firmy.

Naše zkušenost říká, že čím je podnikatel odvážnější, tím má více správců majetku. Ale i u těch konzervativnějších podnikatelů doporučujeme, aby jejich správci majetku byli minimálně dva. Největší finanční ztráty totiž často musí „lepit“ rentiéři, kteří ze setrvačnosti zůstávají u stejné banky i po prodeji firmy. Přichází tím o možnost využít nezávislého a zdravě motivovaného odborníka, který má přístup k rozmanitějšímu portfoliu finančních nástrojů.

V dokončení článku se podíváme na to, jak by takové vyzkoušení odborníka mělo vypadat v praxi.

Wealth manažer Radek Šiller, WealthAdvisors

Previous Post Next Post

Téma Vás zaujalo a jste zvědaví na další článek?

Zvažujete investice a nechce se Vám čekat na další články?

Napište nám na info@wealthadvisors.cz nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 224 233 713, rádi Vás provedeme.