Privátní správa majetku - Wealth Advisors

Vaše sportovní kariéra stoupá? Toto vám vzkazují naši klienti - dokončení článku

Jak si užívat plodů kariéry špičkového sportovce a zároveň zůstat nohama pevně na zemi? A proč je klíčové u profesionálních sportovců myslet na první týden po skončení kariéry? I to se dozvíte v druhé části článku, věnovanému profesionálním sportovcům.

“Zůstaň nohama na zemi a najdi si někoho, kdo ti s tím pomůže.” To je další vzkaz, pod který by se jistě podepsali všichni naši klienti z řad úspěšných sportovců. Hlavně těch, co už úspěšnou kariéru ukončili. 

Utratit 50 až 100 tisíc za večer v kasinu, rozdávat i nakupovat drahé dárky, šperky, auta a oblečení. To všechno samozřejmě často patří k životnímu stylu úspěšných sportovců. Problém to začíná být pro stoupající hvězdy v okamžiku, kdy se začnou obklopovat lidmi se stejným životním stylem a postupně díky tomu začínají ztrácet kontakt s realitou. V okamžiku ukončení sportovní kariéry tak přichází tvrdé přistání a mnoho skutků a investic bohužel již nelze vzít zpátky. 

Problém to začíná být pro stoupající hvězdy v okamžiku, kdy se začnou obklopovat lidmi se stejným životním stylem a postupně díky tomu začínají ztrácet kontakt s realitou.

Všem úspěšným sportovcům proto my i naši klienti z řad sportovců doporučujeme, aby dobře pečovali o vztahy z doby, než dosáhli vrcholu své sportovní kariéry. Je to ingredience, která pomáhá užít si sladké plody své píle a talentu s nohama pevně na zemi.

První týden po ukončení kariéry 

Je smutným faktem, že mnoho sportovců neustojí ukončení kariéry. Alkohol, psychické problémy nebo komplikace ve vztazích. To všechno jsou skutečnosti, které provází mnoho sportovců při návratu do běžného života.  Proto je dobré už během sportovní kariéry začít plánovat podobu života po jejím ukončení. Otázka, která se nám osvědčila, je: “Jak má vypadat váš první týden po ukončení kariéry?”. Tato otázka totiž dovede většinu sportovců k přemýšlení o tom, jak má vypadat svoboda a životní styl v době, kdy s vrcholovým sportem skončí. 

Díky tomu můžeme dobře naplánovat například podobu renty sportovce. Co je pro její stanovenou výši  potřeba udělat ještě během kariéry, jak strukturovat majetek, jak jej ochránit, atd. Čím dříve se na takové podobě majetku začne pracovat (ať už jsou to nemovitosti, akcie, dluhopisy, hotovost či alternativní příležitosti), tím méně může být daný profesionální sportovec zaskočen v případě náhlého předčasného ukončení kariéry. 

Majetek byl strukturován stále tak, jako kdyby tento sportovec kariéru vůbec neukončil a měl nadále stejný příjem.

V souvislosti s prvním týdnem po ukončení karíéry sportovce bychom rádi zmínili naši zkušenost, která nás velmi nemile překvapila. Když jeden z našich současných klientů ukončil kariéru špičkového sportovce, jeho tehdejší správce majetku v Merrill Lynch na tuto klíčovou změnu vůbec nezareagoval. Majetek byl strukturován stále tak, jako kdyby tento sportovec kariéru vůbec neukončil a měl nadále stejný příjem. Správce majetku na změnu nezareagoval ani poté, co se na úpravu majetkové struktury klient přímo zeptal. Smutné na tom je to, že jde o jednu z vyhlášených světových bank a že tomuto sportovci tato banka spravovala majetek v hodnotě několika miliónů USD.

Pandemie jako příležitost 

Na závěr jedna poznámka. Probíhající pandemie je pro spoustu špičkových sportovců příležitostí, jak si dobře naplánovat život po ukončení sportovní kariéry. Sportovci totiž díky lockdownům často vypadnou ze zažitého stereotypu, nemají tolik příležitostí utrácet a mohou udělat několik dobrých rozhodnutí, které jim zajistí plnohodnotný život s vysokou životní úrovní i po skončení kariéry. 

Wealth manažer Radek Šiller, Wealth Advisors

Previous Post Next Post

Téma Vás zaujalo a jste zvědaví na další článek?

Zadejte sem prosím Váš email a o dalším článku budete vědět hned, jakmile ho zveřejníme.

Zvažujete teď nějaké investice a nechce se Vám čekat na další články?

Napište nám na info@wealthadvisors.cz nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 224 233 713, rádi Vás provedeme.