Privátní správa majetku - Wealth Advisors

Zelené investice pro začátečníky: Exxon ve vašem „zeleném“ portfoliu? Smutná realita, které se můžete vyhnout

Chcete investovat do společensky odpovědných či k přírodě šetrných firem a ve vašem „zeleném“ portfoliu se objeví Exxon, jeden z největších znečišťovatelů životního prostředí. Ne proto, že by Exxon zásadně otočil kormidlo a skutečně zezelenal, ale protože se v některých investičních fondech dějí věci, nad kterými zůstává rozum stát. Výše uvedený příklad jsme si nevymysleli, to je realita. V honbě za novými investory, kteří se čím dál častěji poohlíží po investicích do společensky odpovědných firem, je totiž možné úplně všechno.

Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o společnostech či fondech, které spojuje zkratka ESG (Environmental, Social a Governance), vězte, že jde o subjekty, které se snaží být více než dříve odpovědnější k přírodě, okolí či zaměstnancům. Výnos z takové společensky odpovědné investice může být nyní o něco nižší, než například v případě tabákových společností, i když ani to nemusí být pravidlem. Hlavním benefitem takové investice je skutečnost, že peníze jdou do firem, jejichž fungování odpovídá současné náladě ve společnosti, což skýtá poměrně velkou šanci na jejich další silný růst.

95 % místo 30 %

Ke standardu ESG, který si ale dnes každý vykládá po svém, protože pro něj neexistuje žádná zákonná úprava, se hlásí softwarové společnosti, jako je Intel, Google či Microsoft, ale také čím dál více výrobních závodů či finančních institucí, například bank. Odhaduje se, že tyto společensky odpovědné firmy získají v celkovém objemu celosvětových investic do roku 2030 95% podíl, přičemž nyní se na tomto objemu podílí zhruba 30 %. Většina firem na světě si totiž uvědomuje, že se nálada ve společnosti zásadně změnila a kdo nebude mít nálepku ESG, ten možná za 10 let nebude vůbec existovat.

Standard ESG si dnes každý vykládá po svém, protože pro něj neexistuje žádná zákonná úprava.

V posledních 10 letech se zvyšuje poptávka po investicích do společensky odpovědných firem také v Česku, což pozorujeme i u našich klientů. Pokud se ptáme, proč chtějí investovat do takových firem, nejčastěji slyšíme, že chtějí svými penězi podpořit zdravější vývoj na planetě.

Od začátku ESG

U firem, které jsou postaveny už jako „zelené“ či odpovědné je vše jednodušší v tom, že takové firmy jsou podle optiky ESG vymyšlené a uspořádané. Je tedy nepoměrně snazší si o takové firmě udělat obrázek, zda ESG přístup není jenom proklamace. Příkladem takové firmy je private equity investiční příležitost, kterou komunikujeme k našim klientům. Jde o odpadovou bioplynovou stanici, která generuje elektřinu, teplo a biometan a ze zbytku vytvoří biohnojivo. Stanice se tak může pochlubit nulovou uhlíkovou stopou a v tom samém pomáhá i ostatním společnostem.

I když se takové firmy v médiích zavazují, že jejich uhlíková stopa či podíl plastů bude do budoucna minimální nebo nula, realita je často rychle vyvede z omylu.

Mnohem obtížnější je to u firem s delší historií, kde je mnohem těžší a také nákladnější otočit kormidlem směrem k přírodě a odpovědnosti. I když se takové firmy v médiích zavazují, že jejich uhlíková stopa či podíl plastů bude do budoucna minimální nebo nula, realita je často rychle vyvede z omylu. Například v oblasti nakládání s plasty často neexistují alternativy, které by byly praktické a zároveň finančně únosné. Všechny firmy s delší historií tedy budou vyvážení s přírodou, okolím a lidmi postupně hledat, titulky v médiích na tom nic nezmění. I proto je v těchto případech dobré mít někoho, kdo je schopný se podívat dovnitř firmy na to, jak mediální proklamace rezonují s tím, co se ve firmě v tomto ohledu skutečně děje.

Čas hraje proti podvodníkům

Jak už jsme zmínili v úvodu, s poptávkou po investicích do společensky odpovědných firem také roste nabídka firem a fondů, které s odpovědným přístupem nemají zhola nic společného. Vedle zařazení Exxonu do zelených investic jsme zaznamenali několik dalších pokusů investičních fondů, jak prodat investorům něco, co se odpovědné společnosti ani neblížilo.

Zelené fondy se vzájemně hlídají, takže pokud někdo podvádí nebo udělá přehmat, ostatní ho ugrilují.

Tato doba má ale na podobné praktiky bič. Technologie, ale také konkurenci. „Zelené“ fondy se vzájemně hlídají, takže pokud někdo podvádí nebo udělá přehmat, ostatní ho „ugrilují“. V tom případě můžete zaznamenat rychlou změnu v označení investiční strategie, kdy zkratka ESG poměrně rychle z označení vypadne. Stejně jako u všech ostatních investic platí, že je dobré mít k ruce odborníka, který se v dané problematice dobře orientuje a který je schopný získat informace o tom, jak se firma ve skutečnosti chová. Jinak se totiž může stát, že svými penězi odměníte firmu, která si to rozhodně nezaslouží.

Wealth manažer Radek Šiller, Wealth Advisors.

Previous Post Next Post

Téma Vás zaujalo a jste zvědaví na další článek?

Zadejte sem prosím Váš email a o dalším článku budete vědět hned, jakmile ho zveřejníme.

Zvažujete teď investice do odpovědných firem a nechce se Vám čekat na další články?

Napište nám na info@wealthadvisors.cz nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 224 233 713, rádi Vás provedeme.